Gainer czy białko?

Gainer czy białko?

Osoby dążące do zrzucenia zbędnych kilogramów oraz osiągnięcia idealnej sylwetki zazwyczaj skupiają się przede wszystkim na odpowiednim treningu. Z pewnością jest to bardzo istotny element tego procesu, jednak nie jest on jedyny. Równie ważną rolę pełni tutaj dieta, a także właściwa suplementacja. Jednak rynek odżywek i suplementów diety obfituje w tyle różnych opcji, że często nie wiemy, co powinniśmy dla siebie wybrać. Dla osób dążących do przyrostu masy mięśniowej najlepszym wyborem będzie Gainer lub odżywka białkowa. 

Gainer to suplement diety, który składa się z węglowodanów oraz białka. Przewaga węglowodanów sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, dzięki czemu trening nie traci na intensywności. Umożliwia to mięśniom dłuższą pracę bez efektu zmęczenia. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które mają trudność z przyrostem masy mięśniowej. Jednak osoby, które planują schudnąć, powinny uważać na ten typ suplementacji, ponieważ zawarte w produkcie, niezużyte węglowodany mogą z łatwością przekształcić się w tkankę tłuszczową. Wówczas jej redukcja będzie mocno utrudniona, a wręcz niemożliwa. Wybierając odpowiedni suplement, warto zadbać, aby wzbogacony był on w witaminy oraz minerały, które będą wsparciem nie tylko dla mięśni, ale również dla całego organizmu. 

Odżywka białkowa jest natomiast produktem składającym się z samego białka. Zazwyczaj nie zawiera węglowodanów oraz tłuszczów, a jeżeli są one obecne w składzie odżywki, są to jedynie śladowe ich ilości. Dzięki temu stanowi ona o wiele lepsze rozwiązanie dla osób odchudzających się niż stosowanie gainera. Służy przede wszystkim do uzupełnienia zapotrzebowania organizmu na białko, które stanowi główny budulec naszych mięśni. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko wśród osób trenujących, dostarczanie go za pomocą diety staje się niewystarczające. Wówczas warto podjąć decyzję o suplementacji tego składnika, dzięki czemu budowanie masy mięśniowej stanie się o wiele łatwiejsze. Odżywka białkowa skutecznie wspomaga przyrost masy mięśniowej, a także wspiera odnowę organizmu po zakończonych ćwiczeniach. 

Dokonując wyboru pomiędzy gainerem a odżywką białkową należy przede wszystkim zastanowić się, jaki cel tak naprawdę chcemy osiągnąć. Jeżeli jest nim przybranie masy mięśniowej, najlepszą decyzją będzie stosowanie gainera. Pomoże on wydłużyć i wzmocnić trening, dzięki czemu efekt będzie o wiele bardziej spektakularny. Natomiast w przypadku osób dążących do redukcji masy ciała warto zdecydować się na odżywkę białkową. Zadba ona o odpowiedni poziom białka w organizmie, przy czym nie wpłynie negatywnie na efekty odchudzania. 

Do budowy mięśni potrzebne jest nie tylko białko, ale również pewna ilość węglowodanów. Bez nich mięśnie nie mają wystarczającej ilości energii, aby prawidłowo funkcjonować. Kluczem do sukcesu w suplementacji jest przede wszystkim dobór odpowiednich proporcji, które pozwolą osiągnąć wymarzony efekt bez żadnych skutków ubocznych.

Komentarze (0)
Dodaj Swój komentarz
Twoja ocena ogólna: